Szafy metalowe

Z reguły szafy metalowe służą przetrzymywaniu dokumentacji, czy półproduktów, niezbędnych przedmiotów do funkcjonowania danego działu na krótki okres czasu. Po zakończeniu pracy, często codziennie w wielu wypadkach zawartość szaf trafia do typowych sejfów oferujących jednak zdecydowanie lepsze zabezpieczenie. Choć bywa i tak, że do bieżącej pracy wykorzystuje się szafy metalowe z klasą bezpieczeństwa S1 lub S2, a nawet 0 co stanowi już wystarczającą ochronę i nie wymusza przenoszenia ich zawartości.

Szafy metalowe dlaczego są tak popularne?

Szafy metalowe z reguły posiadają parę drzwi, co zapewnia dobry dostęp i możliwość umieszczenia większych przedmiotów. Dodatkowo półki można swobodnie regulować, zmieniając odstęp miedzy nimi. Część z szaf posiada dodatkowo szuflady, czy nawet sejfy meblowe mocowane w środku, a w wyjątkowych wypadkach sejf wrzutowy.

Szafy metalowe to nie tylko sporej wielkości meble, jak typowe szafy. Po tą nazwą często występują metalowe szafki z kółkami, nadstawki meblowe, czy małe, mieszczące się pod biurkiem metalowe szafki kartotekowe. W wielu wypadkach złożone są one z samych szuflad, co ułatwi dostęp do dokumentacji. Często też zamiast typowych drzwi np. dwuskrzydłowych stosowane są metalowe żaluzje pionowe jak i poziome.

Warto też wspomnieć, że wspomniane szafy to nie tylko sposób na przechowywanie dokumentów, akt, sposób na organizowanie kartotek, czy miejsce na np. laptopa. Szafy metalowe to także doskonałe miejsce do przechowywania broni i amunicji (podobnie jak sejfy na broń), która jak wiemy zgodnie z prawem musi być przechowywana w miejscu bezpiecznym z klasą bezpieczeństwa minimum S1. Wiele z wspomnianych szaf służy do przechowywania nośników danych, które z czasem ustępują dokumentom papierowym. W gabinecie lekarskim spotkamy też szafy metalowe przeszklone, a w wielu miejscach takie z szybą, gdzie szyba jest często szybą pancerną i mimo, że mamy podgląd na zawartość to nie łatwo bez klucza, czy kodu będzie się do niej dostać.

Szafy metalowe – popularne klasy bezpieczeństwa

Na pewno wśród posiadaczy broni znany jest typ sejfów, czy szaf z klasą bezpieczeństwa S1. Dlaczego bierzemy to jako pewnik? Otóż, by otrzymać pozwolenie na broń musimy zaopatrzyć się w szafę lub sejf właśnie z certyfikatem poświadczającym klasę bezpieczeństwa S1. Klasa ta jest minimalną jaka spełnia warunki dotyczące posiadania broni.

Klasa bezpieczeństwa S1 jest odpowiednia także do przechowywania dokumentów tajnych, a wyższe S2 oraz 0 do dokumentów ściśle tajnych. Szafy metalowe w grupach S1, S2 oraz 0 wyróżnia od tych bezklasowych solidniejsza konstrukcja, np. blacha stosowana do pokrycia drzwi w najwyższej klasie może mieć grubość nawet 0,8 cm, co robi wrażenie i zapewne stanowi stosowną zaporę przy próbie ich nieautoryzowanego otwarcia. Najwyższa klasa o oznaczeniu „0” to systemy ryglujące drzwi oraz bardzo często podwójne zamki, w tym nie tylko kluczowe, ale i mechaniczne szyfrowe.

Klasy odporności wyznacza Polska norma i w przypadku S1 oraz S2 ma ona oznaczenie PN-EN14450, a w klasie 0 PN-EN1143-1 lub PN-EN1143-2. Ciekawych technicznych rozwiązań zapraszamy po szczegóły techniczne do odpowiednich rozporządzeń MSWiA.

Dodaj komentarz