sejfy ognioodporne

sejfy ognioodporne i szalejący pożar na ulicach

Sejfy ognioodporne wydają się zbędne, bo przecież w wielu domach są systemy przeciwpożarowe, czujniki dymu, gaśnice. Pomyśl, że masz w sejfie sporą ilość gotówki i ważne dla Twojej firmy dokumenty jak np. umowy. W przypadku pożaru na pewno minie kilka lub kilkanaście minut na przyjazd straży pożarnej. Jeśli pożar nie będzie groźny to jest szansa, że zwykły sejf ochroni Twoje przedmioty. Normy jakie są określone dla sejfu by był on ognioodporny mówią jasno, że zapewnia on bezpieczeństwo np. 60 minut dla temperatury wewnątrz do 177 °C przy temperaturze na zewnątrz do powiedzmy 1100 °C. Taki sejf wydaj się już bezpieczny dla wielu domów mieszczących się w większych aglomeracjach a zwykłe sejfy antywłamaniowe już nie.

Sejfy ognioodporne zależnie od modelu oferują różne stopnie ochrony przeciwpożarowej jak i antywłamaniowej. Mają także różną budowę i to ona odpowiada za to ile dany sejf wytrzyma w zadanej temperaturze, czy pozwoli na dostanie się wilgoci lub wody do wnętrza. Zależnie od swojej budowy pozwalają lub nie na mocowanie do ścian lub podłogi. Niektóre z nich mają specjalne zawiasy chroniące dodatkowo zawartość przed np. wywarzeniem.

Sejfy ognioodporne – czy są bezpieczne? Czy warto i jaki kupić

Czy sejfy ognioodporne zadziałają i ochronią mój dobytek? Tak, ochronią zawartość przed ogniem i np. zniszczeniem gdy budynek zostanie zniszczony. Pamiętaj jednak, że na rynku jest wiele rodzajów sejfów i każdy z nich inaczej spełnia swoją rolę ochronną. Aby być pewnym, że zakup jest trafiony sprawdź jakie przedmioty ochroni Twój sejf w przypadku pożaru. Innej ochrony wymagają dokumenty, weksle, środki płatnicze, a innej np. dysk twardy ze względu na obecność np. cienkich blaszek w mechanizmie, czy głowic magnetycznych. Bez względu na to jakie sejfy ognioodporne będziesz oglądał pamiętaj o tym, że nawet najlepszy z nich nie wytrzyma potężnej katastrowy, czy długoterminowego pożaru z wysoką temperaturą.

sejfy ognioodporne na pewno wydłużą czas potrzebny na ugaszenie pożaru

Sejfy ognioodporne – kto i jak je testuje?

Sejfy ognioodporne są oznaczone normami/certyfikatami. Istnieje ich kilka na całym świecie i jeżeli dany certyfikat jest przyznawany przez jeden z instytutów: VdS, SP, UL lub JIS ( odpowiednio kraje w których znajdują się instytuty: Niemcy, Szwecja, USA, Japonia ) to uznaje się, że zapewnione zostało prawidłowe wykonanie testu. Normy wg. których testy są wykonywane to: EN104701, EN15659, UL72, S1037, NT Fire 017.

Oczywiście zdarza się, że producent opisze iż sejf był testowany według danej normy, ale nie ma to już potwierdzenia danego instytutu. Tutaj nie można z całą pewnością powiedzieć, że test ten jest niezależny i prawidłowy. Zatem zalecane jest, by dokonywać zakupu sejfów, które uzyskały certyfikaty wymienionych instytutów, a nie tylko miały przeprowadzane wewnętrznie testy przez producenta, czy inną firmę.